Van olyan bank, ahol 3% alatt a CSOK Plusz kamat

Elindult 2024.01.01-én az eddig megszokott CSOK-ot felváltó CSOK Plusz. A legtöbb érdeklődő az eddigi kamattámogatott hitelekből kiindulva úgy gondolja, hogy a CSOK Plusz kamata is csak 3% lehet. Azonban ez nem teljesen pontos, ugyanis a rendelet maximális kamatot állapított meg, ezáltal az egyes bankok ennél akár alacsonyabb kamattal is nyújthatják a CSOK Pluszt.

A kormányrendeletben meghatározott maximális 3% alatti CSOK Plusz kamat is található a piacon. Mekkora megtakarítást jelent ez?

Megjelentek a piacon a meghatározott maximális kamatnál alacsonyabb kamattal bíró ajánlatok. A bejegyzés írásakor az elérhető legjobb ajánlat 2,89%. De mit jelent ez a gyakorlatban? Valóban érezhető megtakarítást eredményezhet, ha a „legolcsóbb” ajánlatot választjuk, vagy ez leginkább marketingfogás?

Ez attól függ, mekkora a felvett hitelösszeg. Egy gyermek esetén 15 millió, két gyermek esetén 30 millió, három vagy több gyermek esetén maximum 50 millió forint igényelhető a CSOK Plusz keretei közt. Továbbá a 2. gyermek megszületését követően minden gyermek után 10-10 millió forint tartozáselengedésre kerülhet sor. Az igényelhető maximális összeg megállapításakor beszámítjuk a már megszületett gyermekeket is, azonban a tőketartozás elengedése szempontjából, csak az igénylést követően született gyermekeket vesszük figyelembe. Fontos tudni, hogy a tartozás elengedést kérni kell, nem jár automatikusan. Bővebben a CSOK Pluszról itt olvashat, vagy megtekintheti az MNB tájékoztatóját is.

CSOK Plusz kamat

Természetesen nem kötelező az adott gyermekszámhoz tartozó maximálisan elérhető keretet felhasználni. Előfordulhat, hogy valaki csak pl. 10 millió forintot igényel a kiszemelt ingatlan megvásárlására. 10 millió forint összegű CSOK Plusz havi törlesztőrészlete, 25 éves futamidővel számolva 47 500 Ft/hó, ha 3% kamattal kalkulálunk. Ha azonban a jelenlegi legjobb ajánlat kamatát vesszük alapul, azaz 2,89% CSOK Plusz kamattal számolunk, kb. 46 800 Ft/hó törlesztőre számíthatunk. Így havonta összesen kb. 700 Ft-ot tudunk megspórolni.

Az igényelni kívánt hitelösszeg meghatározásánál nem árt figyelembe venni azt a tényt is, hogy a jelenleg érvényes szabályozás szerint a CSOK Plusz egyetlen egyszer vehető fel. Ha a CSOK Plusz segítségével vásárolt ingatlant a jövőben valamikor értékesítjük és visszafizetjük a teljes fennálló tartozást, akkor sem vehetjük újra fel a CSOK Pluszt.

Érdemes megvizsgálni, hogy nagyobb hitelösszeg esetén mekkora különbséget eredményez az alacsonyabb CSOK Plusz kamat. A maximálisan elérhető, 50 millió forint összeg havi törlesztőrészlete 237 100 Ft-ra tehető, ha 3%-os kamattal vesszük fel. Azonban ha a piacon jelenleg elérhető legjobb ajánlattal számolunk, akkor 234 260 Ft/hó törlesztőre számíthatunk. Így havonta 2840 Ft-ot spórolhatunk meg. Ez a különbség 25 év alatt összesen akár 852 000 Ft megtakarítását is eredményezheti. Természetesen a megspórolt összeg attól is függ, hogy végül mekkora összegű tartozáselengedésre tudunk szert tenni, hiszen a konstrukcióból fakadóan a születendő gyermekekre akár 10-10 millió forint tőketartozás elengedését is kérhetjük.

A CSOK Plusz kamaton túl, az sem mindegy, milyen indulódíjakkal tudunk hozzájutni a hitelhez. Egyes pénzintézetek felszámítják nekünk a folyósítási díjat, valamint az értékbecslés költségét, vagy akár a tulajdoni lap és a térképszelvény lekérdezésének a díját is. A folyósítási díj az igényelt összeg 0,75%-a de maximum 300 000 Ft lehet, az értékbecslés banktól függően jellemzően 50 000 Ft körül alakul. Egy esetleges előtörlesztés alkalmával az elő- vagy végtörlesztési díj maximum a kifizetett összeg 1%-a lehet. Tehát a megfelelő hitelintézet kiválasztásával, akár többszázezer forintot is megspórolhatunk. Az induló díjak elengedésére legtöbbször valamilyen határozott időintervallumra meghirdetett akció keretében kerül sor, így a bejegyzés írásakor nincs értelme megjelölni mely pénzintézetek azok, amelyek nem számítják fel ezeket a díjakat, mert később ez változhat.

Továbbá a CSOK Plusz felvételénél számos egyéb paramétert is érdemes vizsgálni. Az egyes pénzintézetek bírálati szabályaiban is jelentősen eltérő elemeket találunk Pl. egy vidéki ingatlan esetében nem minden bank egyforma terheltségi szinttel hajlandó megfinanszírozni egy kiszemelt ingatlant. Előfordulhat, hogy nem csak az újonnan bevezetett 10% önerő szabály nem alkalmazható, de akár az eddig megszokott 20%-nál is több önerőt írhatnak elő. A személyi feltételek oldaláról sem egységes minden bank pl. az egyes pénzintézetek jellemzően nem egyforma mértékben veszik figyelembe a vállalkozói jövedelmeket, vagy a kapott CSED, GYED, GYES összegét.

Így kijelenthetjük, hogy CSOK Plusz felvétele esetén is számos kritériumot vizsgálni kell annak érdekében, hogy ne érjen minket meglepetés egy esetleges hiteligény elutasítás formájában. Vegye fel velem a kapcsolatot és segítek a teljes ügyintézési folyamatban.

Népszerű bejegyzések

Vagyonszerzési illeték
Vagyonszerzési illeték a vételár 4%-a. Mikor, mennyivel csökkenthető? Mikor jár az illetékmentesség?
Mikor jár a jelzáloghitel elengedés?
Megéri hitelből szigetelni a házat, korszerűsíteni a fűtést? Megtérül valaha?
Milyen lakást vehetünk, ha csak a babaváró az önerő?

Kereső

Kapcsolat

Készen áll a következő lépésre?

Ha már csak a megfelelő forrás előteremtése hiányzik elképzelései, álmai megvalósításához, vegye fel velem a kapcsolatot elérhetőségeimen keresztül, hogy egyeztettt időpontban átbeszélhessük az Ön számára legmegfelelőbb ajánlatokat.