Vagyonszerzési illeték a vételár 4%-a. Mikor, mennyivel csökkenthető? Mikor jár az illetékmentesség?

Általában az emberek szinte az összes megtakarításukat felhasználják ingatlanvásárlás esetén. Ilyenkor kifejezetten fájó teher lehet még a vagyonszerzési illeték is. Alapesetben lakóingatlan vásárlásánál 4% vagyonátruházási illeték terheli a vásárlót. Ez egy 65 millió forintos ingatlan esetén 2.6 millió forintos kiadást jelent.

A széles körben ismert 4%-os mérték számos esetben csökkenthető, vagy akár a teljes adófizetési kötelezettség alól mentesülhetünk. Nem árt tudni, milyen lehetőségeink vannak, hiszen az egyes érvényesíthető könnyítések nem kerülnek automatikusan alkalmazásra, ezeknek az igénybevételéről nyilatkoznunk szükséges.

Mi alapján határozza meg a NAV az ingatlan értékét?

A vagyonszerzési illeték meghatározása esetén általában az adásvételi szerződésben szereplő vételár a mérvadó. Kivéve akkor, ha irreálisan alacsony ár szerepel az adásvételi szerződésben és ez az adóhatóságnak is feltűnik. Ebben az esetben a hatóság külön értékbecslést rendelhet az adott ingatlanra és az értékbecslő által meghatározott érték fogja az adóalapot képezni. Így az értékbecslő által meghatározott érték 4%-át kell majd befizetnünk, tehát ha az adásvételi szerződésben valótlan árat próbálnánk feltüntetni, nem járunk sikerrel. Ráadásul ha a finanszírozásba banki hitelt vonunk be, szintén problémákba ütközhetünk emiatt.

Vagyonszerzési illeték

Hogyan csökkenthető a fizetendő vagyonszerzési illeték?

Az elmúlt 3 évben eladott ingatlan vételárának megfelelő összeggel csökkenthető az adóalap. Ha eladtunk egy ingatlant 30 millió forintért, jelenleg vásárlunk egy másikat 65 millió forintért, akkor csak a különbözet, a 35 millió forint után kell megfizetnünk az illetéket. Tehát ebben az esetben az eredeti 2.6 millió forint helyett, 1.4 millió forintot kell befizetnünk. Ha az előző ingatlanunkat még nem értékesítettük, de ezt a következő 1 évben tervezzük, akkor is élhetünk illetékfizetési kedvezmény lehetőségével. Az új lakás megvásárlásánál kérni kell az illeték kiszabásának felfüggesztését, amit az adóhatóság 1 évre meg is tesz. Így ha 1 éven belül el tudjuk adni az előző lakásunkat, csökkenthetjük az illetékfizetési adóalapot.

Az első lakástulajdonát szerző fiatal is részesülhet illetékkedvezményben. Ha a vásárló a 35. életévét nem töltötte be, és a vásárolt ingatlan vételára 15 millió forintnál nem több, a szokásos illeték felét kell csak megfizetnie. Tehát ebben az esetben 2%-ot. Azonban 15 millió forintért nehezen találunk az igényeinknek megfelelő ingatlant a fővárosban vagy környékén, így nem sok lakásvásárló tudja ezt a kedvezményt érvényesíteni.

Részletekben is fizethetünk

Az adóhatóságtól kérhetjük akár azt is, hogy a keletkező illetékfizetési kötelezettségünket részletekben kelljen csak teljesítenünk. Ilyenkor az általunk kérvényezett időtartamra (de maximum 12 hónapra) engedélyezheti az adóhatóság a részletfizetést. Így kamatmentesen és egyenlő részletekben tudhatjuk le ezt a kötelezettségünket. Ha az első lakástulajdonunkat szerezzük, akkor az adóhatóság engedélyezni fogja a részletfizetést, mert ebben az esetben ez a lehetőség jár nekünk.

Ha nem az első lakástulajdonát vásárolja az adófizetésre kötelezett magánszemély, akkor méltányossági alapon is kérheti a részletfizetést, de ebben az esetben igazolni kell, miért tart igényt erre a lehetőségre és csak ezután fogja a hatóság eldönteni, engedélyezi-e a részletfizetést. Fontos tisztában lenni azzal is, hogy a részletfizetési kérelem benyújtása nincs halasztó hatállyal a vagyonszerzési illeték megfizetésének a határidejére, azaz ha a kérelmet benyújtottuk de még nem bírálták el, de a fizetési határidőt meghaladjuk, az adóhatóság késedelmi pótlék kiszabása mellett kérheti a teljes összeg megfizetését.

Mikor vásárolhatunk vagyonszerzési illeték nélkül?

Ha építkezni szeretnénk, akkor az építési telek megvásárlása akár illetékmentesen is megtörténhet. Abban az esetben kérhetünk illetékmentességet, ha a vásárlástól számított 4 éven belül lakóingatlant fogunk rá építeni. Ha a megvásárolni kívánt ingatlan a vásárlás időpontjában még nem egy üres építési telek, hanem egy bontandó lakóház áll rajta, sajnos illetékfizetési kötelezettségünk fog keletkezni.

2024.01.01-től is maradt az illetékmentesség CSOK esetén. CSOK Plusz vagy Falusi CSOK igénybevételével finanszírozott ingatlanra nem kell megfizetni a vagyonszerzési illetéket. Ez komoly segítség a gyermeket vállaló családoknak. A CSOK Plusz rendkívül kedvező maximum 3%-os kamata mellett, még több millió forintos egyszeri kiadástól is megkíméli a gyermeket vállaló családokat.

Egyenesági rokonok vagy házastársak között létrejövő adásvétel esetén szintén mentesülünk az illetékfizetési kötelezettség alól. Sokan ezt rosszul értelmezik és úgy gondolják, minden hozzátartozó esetén érvényesíthető ez a kedvezmény, azonban ez nem így van. Csak az egyenesági rokonok (pl. szülő, nagyszülő) valamint a házastársak esetén alkalmazható ez a mentesség.

Fontos tudni, hogy az egyes illetékfizetési könnyítések nem automatikusan érvényesülnek. A legtöbb esetben az adásvételi megkötésével egyidejűleg kitöltött, B400-as adatlapon szükséges jelölni a megfelelő illetékfizetési kedvezményt. A B400-as adatlapot a földhivatalban szükséges benyújtani, az adásvételi szerződéssel lehetőleg egyidejűleg.

B400 vagyonszerzési illeték

Népszerű bejegyzések

Vagyonszerzési illeték
Vagyonszerzési illeték a vételár 4%-a. Mikor, mennyivel csökkenthető? Mikor jár az illetékmentesség?
Mikor jár a jelzáloghitel elengedés?
Megéri hitelből szigetelni a házat, korszerűsíteni a fűtést? Megtérül valaha?
Milyen lakást vehetünk, ha csak a babaváró az önerő?

Kereső

Kapcsolat

Készen áll a következő lépésre?

Ha már csak a megfelelő forrás előteremtése hiányzik elképzelései, álmai megvalósításához, vegye fel velem a kapcsolatot elérhetőségeimen keresztül, hogy egyeztettt időpontban átbeszélhessük az Ön számára legmegfelelőbb ajánlatokat.